Schedule

Wednesday, July 31

18:00 – 21:00

Welcome reception/Registration event (in Marriott Moscow Tverskaya Hotel)

Thursday, August 1

9:10 – 9:30

Opening remarks (Andrew Goldberg)

9:30 – 10:20

Algorithms for Big Data: Graphs and Memory Errors 1 (Giuseppe Italiano)

10:30 – 11:20

Algorithms for Big Data: Graphs and Memory Errors 2 (Giuseppe Italiano)

11:20 – 11:50

Coffee break

11:50 – 12:20

Welcome (Yevgeny Moiseyev, MSU)

12:20 – 14:00

Lunch

14:00 – 14:50

Researchers, Data, and Machines: The Next Generation of Scientific Exploration (Tony Hey)

14:50 – 15:10

Coffee break

15:10 – 16:00

I/O Efficient Algorithms and Data Structures 1 (Lars Arge)

16:10 – 17:00

I/O Efficient Algorithms and Data Structures 2 (Lars Arge)

Friday, August 2

9:30 – 10:20

Systems for Data-Intensive Parallel Computing 1 (Mihai Budiu)

10:30 – 11:20

Systems for Data-Intensive Parallel Computing 2 (Mihai Budiu)

11:20 – 11:50

Coffee break

11:50 – 12:40

Big Data: usage, ethics, algorithms (Vladislav Shershulsky)

12:40 – 14:30

Lunch

14:30 – 15:20

From Research to Business with Help of Skolkovo (Alexei Beltyukov)

15:20 – 15:40

Coffee break

15:40 – 16:30

Sketching, Sampling, and other Sublinear Algorithms 1 (Alex Andoni)

16:40 – 17:30

Sketching, Sampling, and other Sublinear Algorithms 2 (Alex Andoni)

Saturday, August 3

9:00 – 21:00

Free time

Sunday, August 4

9:00 – 21:00

Free time

Monday, August 5

Homework due

9:30 – 10:20

I/O Efficient Algorithms and Data Structures 3 (Lars Arge)

10:30 – 11:20

I/O Efficient Algorithms and Data Structures 4 (Lars Arge)

11:20 – 11:50

Coffee break

11:50 – 12:30

Q&A session (Lars Arge and Giuseppe Italiano)

12:30 – 14:30

Lunch

14:30 – 15:20

Scaling up practical learning algorithms (Mikhail Bilenko)

15:20 – 15:40

Coffee break

15:40 – 16:30

Algorithms for Big Data: Graphs and Memory Errors 3 (Giuseppe Italiano)

16:40 – 17:30

Algorithms for Big Data: Graphs and Memory Errors 4 (Giuseppe Italiano)

Tuesday, August 6

9:30 – 10:20

Systems for Data-Intensive Parallel Computing 3 (Mihai Budiu)

10:30 – 11:20

Systems for Data-Intensive Parallel Computing 4 (Mihai Budiu)

11:20 – 11:40

Coffee break

11:40 – 12:20

Q&A session (Mihai Budiu and Alex Andoni)

12:20 – 14:00

Lunch

Graded homework available

14:00 – 14:50

YT -- Distributed Data Processing Revisited (Ivan Pouzyrevsky)

15:00 – 15:50

Problems and algorithms in analysis of biological sequences (Vsevolod Makeev)

15:50 – 16:10

Coffee break

16:10 – 17:00

Cloud Technologies for Computational Sciences (Sergey Berezin)

Wednesday, August 7

9:30 – 10:20

Sketching, Sampling, and other Sublinear Algorithms 3 (Alex Andoni)

10:30 – 11:20

Sketching, Sampling, and other Sublinear Algorithms 4 (Alex Andoni)

11:20 – 11:40

Coffee break

11:40 – 12:50

Microsoft Research WorldWide Telescope: great tool for astronomy learning and teaching, great Big Data application (Kamill Akhmetov and Sergey Berezin)

12:50 – 14:30

Lunch

14:30 – 15:20

Homework discussion

Free time/transfer to Yandex

17:30 – 21:00

Closing ceremony/awards/reception